czwartek, 19 grudnia 2024

BRYŁA

zad.1 . a) Oblicz stosunek energii kinetycznej ruchu obrotowego do postępowego dla kuli toczącej się bez poślizgu po równi pochyłej.
b) jakie będzie przyspieszenie kuli przy staczaniu się z równi o kącie nachylenia 45 stopni

zad.2 Oblicz moment bezwładności układu kul o promieniach R i masach m według rysunku:
zad.3 Oblicz siły nacisku belki na punkty podparcia, jeżeli masa belki wynosi 100 kg, jej długość 4 m, co przedstawia rysunek:
zad.4. Koło zamachowe o momencie bezwładności I = 0,2 kgm2 obraca się wokół poziomej osi przechodzącej przez jego środek, wykonując n = 600 obr/min. Przy hamowaniu koło zatrzymuje się po upływie czasu Δt = 20 s. Znajdź moment siły hamującej i liczbę obrotów do chwili zatrzymania.
odp: M = 0,2π Nm, N=100 obr.
zad.5. Na rurę o cienkich ściankach nawinięto nić, której wolny koniec przymocowano do sufitu. Rura odkręca się z nici pod działaniem własnego ciężaru (rys.). Znajdź przyspieszenie rury i siłę napięcia nici, jeżeli masę i grubość nici można zaniedbać. Początkowa długość nici jest dużo większa od promienia rury. Ciężar rury wynosi Q.
zad.6. Przez bloczek zawieszony na poziomej osi przerzucono nieważką i nierozciągliwą nić, do końców której przymocowano ciężarki o masach m1 = 0,5 kg i m2 = 0,2 kg. Masa bloczka wynosi m = 0,4 kg. Bloczek traktujemy jako jednorodny krążek. Znajdź liniowe przyspieszenie ciężarków. Przyjmij, że nić nie ślizga się po bloczku.
zad.7 Z równi pochyłej o kącie nachylenia α stacza się bez poślizgu ciało o momencie bezwładności I, masie m i promieniu r. Wyznacz jego przyspieszenie liniowe, kątowe i siłę tarcia.
zad.8. Pełne, jednorodne ciała: walec i kula staczają się bez poślizgu z równi pochyłej o kącie nachylenia α i wysokości h. Masy i promienie tych ciał są jednakowe. Które z nich stoczy się wcześniej?
zad.9. Kula o początkowej prędkości w ruchu postępowym v0 = 10 m/s wtacza się bez poślizgu na równię pochyłą o kącie nachylenia 45 st. Jaką drogę przebędzie kula po równi do chwili zatrzymania się i po jakim czasie wróci do podstawy równi?
zad.10. Środek masy kuli bilardowej posiada początkową prędkość v0. Promień kuli wynosi R, jej masa M, a współczynnik tarcia pomiędzy kulą i stołem jest równy µ. Jak daleko przesunie się kula po stole, zanim przestanie się ślizgać?
zad.11. W czasie pokazów gimnastyki artystycznej można oglądać ćwiczenie, w którym obręcz rzucona przez zawodniczkę tocząc się początkowo z poślizgiem wraca ku niej i w końcowej fazie ruchu toczy się już bez poślizgu. Jest to możliwe, jeżeli w czasie rzutu zawodniczka nada obręczy ruch obrotowy o odpowiednim kierunku. Znajdź związek pomiędzy początkową wartością prędkości ruchu postępowego v0 i prędkości kątowej ω0.
zad.12. Po idealnie gładkiej poziomej powierzchni ślizga się bez obrotów walec. Prędkość liniowa środka masy wynosi v0, a kierunek prędkości jest prostopadły do osi walca. W pewnej chwili powierzchnia pod walcem staje się szorstka, a współczynnik tarcia posuwistego przyjmuje wartość f. Po jakim czasie walec będzie się toczył bez poślizgu i jaka będzie wtedy prędkość jego środka masy?
zad.13. Kołowrót o masie m, momencie bezwładności I0 i promieniach zewnętrznym R oraz wewnętrznym r leży na płaszczyźnie poziomej (rys.). Na kołowrót nawinięta jest nić, do której przyłożono siłę F. Opisz ruch kołowrotu w zależności od kąta α jaki tworzy nić z kierunkiem poziomym.

niedziela, 15 grudnia 2024

OPTYKA

Zadanie 1
Soczewka szklana dwuwypukła ma promienie krzywizn równe: R1= R2 = 8 cm, nszk=2,4.
a) ile wynosi ogniskowa tej soczewki.
b) Jaka jest odległość przedmiotu od soczewki, jeżeli obraz znajduje się w odległości 6 cm od soczewki
c) Ile wynosi powiększenie soczewki?
d) Wykonaj rysunek soczewki
e) ile wynosi zdolność skupiająca tej soczewki

Zadanie 2
Dzięki okularom o zdolności skupiającej Zok = -4 D krótkowidz widzi dobrze przedmioty z odległości dobrego widzenia oka normalnego (d= 25 cm). Z jakiej odległości widzi on dobrze bez okularów?

Zadanie 3 Bezwzględny współczynnik załamania szkła jest równy n = 1,5. Światło pada prostopadle na szybę o grubości 0,2 cm. Ile wynosi czas przejścia światła przez szybę?

Zadanie 4
Wklęsłe zwierciadło kuliste ma ogniskową f= 6 cm. Odległość przedmiotu od zwierciadła wynosi 4cm.
a) Oblicz odległość obrazu od zwierciadła.
b) Podaj cechy obrazu
c) Wykonaj rysunek zwierciadła.
d) ile wynosi promień krzywizny tego zwierciadła ?

Zadanie 5
Ile prążków i o jakiej barwie można otrzymać na ekranie o szerokości 80 cm ustawionym w odległości 2m od siatki dyfrakcyjnej, na której nacięto 200 rys na 1 mm, jeśli na te siatkę pada światło zielone o długości 530 nm. Do obliczeń możesz przyjąć, że kąt ugięcia światła jest mały, i że sin α ≈ tg α

Ponadto:
Wykonaj rysunek oka i opisz wszystkie znane Ci elementy jego budowy.
Krótkowzroczność i dalekowzroczność
Obraz w mikroskopie, lupie i lunecie.
Odbicie i załamanie
Interferencja
Przejście światła przez pryzmat.
Kąt graniczny
Kąt Brewstera
Polaryzacja


Zadanie 1
Promień światła monochromatycznego pada na powierzchnię wody pod kątem 45°. Oblicz:
- kąt załamania promienia w wodzie, nw= 4/3 (2 pkt)
- kąt między promieniem odbitym a załamanym, (2 pkt)
- szybkość światła w wodzie (2 pkt)
- wykonaj rysunek do tego zadania (2 pkt)

Zadanie 2
Dzięki okularom o zdolności skupiającej Zok = -4 D krótkowidz widzi dobrze przedmioty z odległości dobrego widzenia oka normalnego (d= 25 cm). Z jakiej odległości widzi on dobrze bez okularów? (3 pkt)

Zadanie 3 Bezwzględny współczynnik załamania szkła jest równy n = 1,5. Światło pada prostopadle na szybę o grubości 0,2 cm. Ile wynosi czas przejścia światła przez szybę?

Zadanie 4
Wklęsłe zwierciadło kuliste ma ogniskową f= 6 cm. Odległość przedmiotu od zwierciadła wynosi 4cm.
a) Oblicz odległość obrazu od zwierciadła. (2 pkt)
b) Podaj cechy obrazu(2 pkt)
c) Wykonaj rysunek zwierciadła. (2 pkt)
d) ile wynosi promień krzywizny tego zwierciadła ? (2 pkt)

Zadanie 5
Soczewka szklana dwuwypukła ma promienie krzywizn równe: R1= R2 = 8 cm, nszk=2,4.
a) ile wynosi ogniskowa tej soczewki. (2 pkt)
b) Jaka jest odległość przedmiotu od soczewki, jeżeli obraz znajduje się w odległości 6 cm od soczewki (2 pkt)
c) Ile wynosi powiększenie soczewki? (2 pkt)
d) Wykonaj rysunek soczewki (2 pkt)
e) ile wynosi zdolność skupiająca tej soczewki (2 pkt)



i jeszcze:
Zadanie 1 Oblicz zdolność skupiającą soczewki o ogniskowej f = 50 cm

Zadanie 2
Wklęsłe zwierciadło kuliste ma ogniskową równą 4 cm.
a) W jakiej odległości od zwierciadła kulistego należy umieścić przedmiot, aby obraz był odległy o 6 cm od zwierciadła? (2 pkt)
b) wykonaj rysunek dla tego zwierciadła (2 pkt)
c) podaj cechy obrazu (2 pkt)
d) ile wynosi promień krzywizny tego zwierciadła ? (2 pkt)

Zadanie 3
Soczewka szklana dwuwypukła ma promienie krzywizn równe: R1= R2 = 10 cm, nszk=2..
a) ile wynosi ogniskowa tej soczewki? (2 pkt)
b) Jaka jest odległość przedmiotu od soczewki, jeżeli obraz znajduje się w odległości 6 cm od soczewki (2 pkt)
c) Ile wynosi powiększenie soczewki? (2 pkt)
d) Wykonaj rysunek soczewki (2 pkt)
e) ile wynosi zdolność skupiająca tej soczewki (2 pkt)