czwartek, 18 września 2008

Indukcja elektromagnetyczna - klasy III

zad. 1. Oblicz natężenie prądu płynącego w prostoliniowym przewodniku jeżeli w odległości 1 cm od przewodnika wartość wektora indukcji magnetycznej B = 2*10-6 T. Jaka jest wartość napięcia przyłożonego do końców przewodnika jeżeli jego opór jest równy 3*10-2 Om ?
zad. 2. Oblicz jaka powinna być masa ciała o ładunku q = 2 C, poruszającego się z prędkością v = 1,2 km/minutę, by w polu magnetycznym o indukcji B = 6*10-4 T torem ruchu tego ciała był okrąg o średnicy 160 m.
zad. 3. Dwa równoległe przewodniki o długościach 90 cm umieszczono w pewnej odległości od siebie. W pierwszym przewodniku płynie prąd I1 = 3/2 A a w drugim I2 = 1/6 A. Przewodniki działają na siebie siłą F = 3*10-5 N. Oblicz w jakiej odległości od siebie znajdują się przewodniki.
zad. 4. Pręt o masie 100g i długości 1m wisi poziomo w prostopadłym do niego polu magnetycznym o indukcji 0,2T. Oblicz natężenie prądu, który musiałby płynąć przez pręt, aby siła elektrodynamiczna zrównoważyła siłę ciężkości.
zad. 5. Jak oddziałują na siebie przewodniki z prądem (rys. a, b, c, d)?

zad. 6. W jednorodnym polu magnetycznym o indukcji B=0,05T obraca się ze stałą prędkością kątową 20 rad/s pręt o długości 1m. Oś obrotu jest równoległa do linii pola, przechodzi przez koniec pręta i jest do niego prostopadła. Ile wynosi napięcie między końcami pręta?
zad. 7. Jeżeli zmiana natężenia prądu o 4 A w czasie 0,5 s indukuje w obwodzie SEM 16 V, to ile wynosi współczynnik samoindukcji obwodu?
zad. 8. Przez zwojnicę posiadającą 1000 zwojów i mającą długość 10 cm płynie prąd. Zwojnica jest połączona ze źródłem o SEM 4,5 V.
a) Oblicz wartość natężenia tego prądu, jeżeli wewnątrz zwojnicy zostało wytworzone pole magnetyczne o indukcji, której wartość wynosi 0,025 T.
b) narysuj zwojnicę oraz linie pola magnetycznego wytworzonego przez nią, zaznacz ich zwrot we wnętrzu i na zewnątrz zwojnicy. Zaznacz bieguny źródła prądu.
c) Jak zmieni się indukcja pola wewnątrz zwojnicy, jeśli do jej wnętrza zostanie wsunięty rdzeń o współczynniku przenikalności 500.
d) oblicz opór zwojnicy.
e)do przedstawionego obwodu dołączono opornicę suwakową, w taki sposób, aby można było zmieniać natężenie prądu płynącego w obwodzie. Narysuj schemat tego obwodu.

Dodatkowo:
- co to jest indukcja
- na czym polega samoindukcja
- określanie na rysunkach kierunku indukowanego prądu lub SEM
- reguła prawej i lewej ręki
- reguła Lentza

Komentarze (1):

Blogger Cyanide pisze...

Pani Professor a kiedy będzie ten czas? Bo boję się że jak przyjdę w pon. do szkoły to zastanie mnie sprawdzian...
Agatka

2 października 2008 13:29  

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna